TheRomanians.ca

Romanian Canadian Community

Daca vrei sa participi ca voluntar la proiecte comunitare citeste mai mult ...   

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Emigrare in Quebec, articol
rom
Posted: Apr 13 2005, 04:18 PM
Quote Post

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 12

Quebecosii astia chiar stiu sa-si faca reclama in Romania pt. a aduna cit mai multi emigranti. Simt probabil si ei ca acum e momentul sa-si faca reclama ca peste 1-2 ani romanii o sa fie mai tare interesati de UE. Ati vazut ultimul articol din Ev. Zile?

"Quebec, o solutie pentru romanii bine pregatiti"
http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=184000

Adevarata capcana. Se vorbeste doar de cistig nu si de costurile vietii in Quebec. Se spune "se cauta fizicieni, ..." - oare chiar asa o fi? "Se cauta" sau "poti avea sansa sa-ti gasesti de lucru ...".
In rest urari de bine celor interesati de emigrare, sa ne marim numarul comunitatii smile.gif. Si sa nu se spuna ca noi de aici nu vrem sa spunem adevarul sa nu vina si altii smile.gif)
PMEmail Poster
AndiPopescu
Posted: Apr 13 2005, 08:26 PM
Quote Post

Advanced Member

Member No.: 86

QUOTE (rom @ Apr 13 2005, 04:18 PM)
Quebecosii astia chiar stiu sa-si faca reclama in Romania pt. a aduna cit mai multi emigranti. Simt probabil si ei ca acum e momentul sa-si faca reclama ca peste 1-2 ani romanii o sa fie mai tare interesati de UE. Ati vazut ultimul articol din Ev. Zile?

"Quebec, o solutie pentru romanii bine pregatiti"
http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=184000

Adevarata capcana. Se vorbeste doar de cistig nu si de costurile vietii in Quebec. Se spune "se cauta fizicieni, ..." - oare chiar asa o fi? "Se cauta" sau "poti avea sansa sa-ti gasesti de lucru ...".
In rest urari de bine celor interesati de emigrare, sa ne marim numarul comunitatii smile.gif. Si sa nu se spuna ca noi de aici nu vrem sa spunem adevarul sa nu vina si altii smile.gif)

auzi ce gogomanii spune asta (Guy) :

""Cei cu studii superioare au de lucru ""

Pe site-ul www.immigration-quebec.ca/roumanie exista o lista cu meseriile cerute pe piata muncii in Quebec, de unde rezulta ca se pot angaja atit cei cu studii superioare, cit si cei cu studii medii. Se cauta fizicieni, astronomi, farmacisti, chimisti, ingineri mecanici, electronisti si electricieni, analisti de sistem, consultanti in IT, ingineri de software, programatori si creatori de programe interactive, dar si laboranti, tehnicieni chimisti, electricieni, electronisti, tehnicieni in servicii electronice, in echipamente de uz casnic si pentru birouri, tehnicieni de instrumente industriale, mecanici, designeri industriali, masinisti, matriteri si brutari. “Oricine isi poate gasi un loc de munca, singura conditie fiind sa dovedeasca pregatirea si calificarea in meseria respectiva”, a precizat Guy Nolin. ""

sursa :http://www.expres.ro/social/?news_id=184000

mai dar cum poate minti in halul asta , cand pe aici ca sa muncesti in IT (SI ASTA CU VREO 10$/ORA) te zbati de nu stii ce-i cu tine ! pai aia din Romania normal saracii sa creada asa ceva cand in fata lor au o autoritate a statului canadian !
Cica oricine isi poate gasi un loc de munca numai sa-si dovedeasca pregatirea ,.........., pregatirea in ce ,....., spalat de vase (wc-uri), concierge(janitor), munca la banda , constructii, delivery pizza, si lista mea poate continua !

prefer sa ma opresc aici ca deja m-au apucat nervii ,la cata minciuna a aruncat distinsul oficial celor din sala !

PMEmail Poster
nouadreapta
Posted: Apr 13 2005, 09:26 PM
Quote Post

Advanced Member

Member No.: 77

Ce nu pleci tata inapoi ?

Ce te face sa stai aici sa suferi ? ...

Du-te si plimba ursul ca rugineste lantul...

Se gasesc slujbe nu mai vorbiti prostii, nu stiu cum e in quebec dar in ontario sunt slujbe vezi bine si unemploymentul pe zona de sud - ontario cat este !

Mai lasati vaicareala si nu mai sariti asa de cat de bine e in EU...ca si pe aia i-am vazut cum strang din dinti... si ce nivel de trai au in Franta/Germania ...

Mereu vi se pare mai verde iarba de dincolo ... si cand ajungeti acolo ... va vaicariti ca nu e asa ...
PM

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

[ Script Execution time: 1.6072 ]   [ 10 queries used ]   [ GZIP Enabled ]

TheRomanians.ca · Forum · Anunturi · Index Site-uri · Articole · Bancuri · Contact · Despre noi · Terms of Use